
Program TREND
Program TREND
Záměrem program TREND je motivovat k pronikání na nové trhy a také k zavádění výsledků do praxe. Základem je podpora nových digitálních technologií, které zvyšují míru automatizace a robotizace, ale také firem, které se výzkumem teprve začínají zabývat.
Podprogram „Nováčci“
Podprogram „Nováčci“ se orientuje na projekty výzkumu a vývoje, jejichž výsledek bude možné uplatnit v praxi. Je určen pro podniky, které v posledních pěti letech nečerpaly podporu na výzkum a vývoj v celkovém souhrnu nad 1 milion Kč.
Oblasti podpory
Mezi oblasti podpory patří následující technologické znalostní domény, tzv. KETs:
- pokročilé výrobní technologie,
- pokročilé materiály a nanotechnologie,
- fotonika a mikro-/nanoelektronika,
- biotechnologie,
- umělá inteligence,
- digitální bezpečnost a propojenost.
Na co lze prostředky použít
- osobní náklady na výzkumné pracovníky, techniky a ostatní podpůrný personál v rozsahu nezbytném pro účely projektu (vč. odvodů za zaměstnavatele),
- náklady na nástroje, přístroje a vybavení (pouze v rozsahu a po dobu, kdy jsou využívány pro účely projektu),
- náklady na smluvní výzkum (náklady na služby výzkumného charakteru),
- další přímé a nepřímé náklady (dodatečné režijní a ostatní provozní náklady, náklady na materiál, drobný hmotný a nehmotný majetek, cestovné, další služby využité výlučně pro účely projektu).
Žadatelé
Hlavním žadatelem musí být vždy podnik (tj. právnická nebo fyzická osoba vykonávají hospodářskou činnost), který v posledních pěti letech nebyl příjemcem podpory ze státního nebo jiných veřejných rozpočtů na své či nakupované činnosti výzkumu a vývoje v objemu, který by v úhrnu přesáhl 1 milion Kč.
Forma a výše podpory
Maximální výše podpory je 15 milionů Kč na 1 projekt (v souhrnu za všechny účastníky). Míra podpory na projekt činí až 80 % způsobilých nákladů, výzkumné organizace mohou obdržet až 90 % podpory, ale pouze na své nehospodářské činnosti.
Jeden žadatel může podat maximálně 1 návrh projektu
Podmínky
Podpořeni mohou být žadatelé na celém území ČR, včetně hl. m. Prahy. Projekt musí vést k výraznějšímu zvýšení mezinárodní konkurenceschopnosti uchazeče, např. realizací přelomových (technologicky významných) inovací umožňujících rozšířit trhy v zahraničí, posunout se výše v globálních hodnotových řetězcích.